Сребърно сърце с Естествени Аметисти
Сребро 925
Произход на камъните - Бразилия
Размери (заедно със носача) - 21х16мм
Аметист - 2бр. х 4мм, 1бр. х 3мм
Цена - 85лв.
Качествените Скъпоценни камъни са много устойчиви на различни влияния, но се изискват определени грижи, за да запазят своята красота и блясък. За да им се радвате дълго време, спазвайте следните правила:
Почистване на минерали и бижута със скъпоценни камъни:
- За да почистите е нужна купа с топла вода и няколко капки препарат за съдове, с четка за зъби с мек косъм внимателно почистете след това изплакнете с чиста вода и подсушете.
- Органични минерали, като Кехлибар, Перли, Корал..., почиствайте само с топла вода и мека памучна кърпа. В никакъв случай не ползвайте препарати за почистване на изцяло метални бижута, съдържащи амоняк или оцетна киселина.
- Пазете камъните по вашите бижута от удари или натиск в други предмети, тъй като макар и много твърди, може да се пукнат или да се отчупи парче от тях.
- Не позволявайте бижутата със скъпоценни камъни да са в контакт помежду си, поради опасност от надраскване.
- Винаги поставяйте перлите след козметиката, тъй като може да съдържа компоненти които затъмняват блясъка им
- Никога не ползвайте паста за зъби за почистване на бижута или скъпоценни камъни, абразивите които се съдържат в нея лесно ще надраскат метала и по меките камъни, като малахит, тюркоаз, кехлибар...

Аметистът е един от най-ценените скъпоценни камъни от групата на кварца. Той е предпочитаният скъпоценен камък на високопоставените християнски духовници. Легенда, свързана с този камък, гласи, че той предизвиква любов към човека, който го подарява. Вярва се че, аместистът е един от камъните с най-силни лечебни свойства. Укрепва имунната и нервната система, носи душевен покой, помага при главоболие и мигрена. Сложен под възглавницата, лекува безсънието. Древногръцките митове свързват Дионис, бог на виното, с девойка на име Аметистос. Богът харесал девойката, но тя не отговорила на желанието му. Нейните молитви да остане целомъдрена били чути от богинята Артемида, която превърнала Аметистос в бял камък. Засраменият Дионис, в знак на разкаяние, полял като дар камъка с вино и по този начин го оцветил във виолетово. Традиционно вярване било, че аметистът предпазва от напиване, и в древен Рим и Гърция се изработвали чаши от аметист с вярването, че от такава чаша човек трудно може да се опияни.